×Üñôçò ÐëïÞãçóçò Óõ÷íÝò åñùôÞóåéò ÓõíäÝóåéò

ΤεκμÞριο του ΜÞνα

Στο πλαßσιο διεýρυνσης των υπηρεσιþν τους προς το κοινü, τα Γ.Α.Κ. - Αρχεßα Ν. Φθιþτιδας εγκαινιÜζουν το "ΤεκμÞριο του μÞνα". Το «τεκμÞριο του μÞνα» εßναι Ýνα μεμονωμÝνο τεκμÞριο (Ýγγραφο, φωτογραφßα, χÜρτης Þ βßντεο Þ Üλλο) που τα Γ.Α.Κ. Φθιþτιδας αναρτοýν για Ýνα μÞνα στον ιστüτοπü τους. Μπορεß να προÝρχεται τüσο απü τις παλιÝς συλλογÝς των Γ.Α.Κ. Φθιþτιδας, üσο και απü τα μüλις εισαχθÝντα στην υπηρεσßα αρχεßα και μπορεß να σχετßζεται με Ýνα Ýργο, μια γιορτÞ, Ýνα γεγονüς, μια ιδÝα...

Σκοπüς του «τεκμηρßου του μÞνα» εßναι να λειτουργÞσει ως μßα ακüμη ενßσχυση της μνÞμης, γνωριμßας με την ιστορßα και, ταυτüχρονα, να προβÜλει τα αρχεßα και τις συλλογÝς των Γ.Α.Κ. Φθιþτιδας.

ΦεβρουÜριος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: Γεþργιος ΠλατÞς. Γιος του ΑλεξÜνδρου και της Μαρßας ΠλατÞ, γεννÞθηκε το 1897 στη Λαμßα και πÝθανε το 1977. Σποýδασε ΝομικÞ στο ΠανεπιστÞμιο Αθηνþν και Üσκησε τη δικηγορßα στη Λαμßα και την ΑθÞνα. ΔιετÝλεσε ΔÞμαρχος ΛαμιÝων απü το 1929 Ýως το 1934 και εκλεγüταν ΒουλευτÞς Φθιþτιδας συνεχþς απü το 1935 Ýως το 1963. ΔιετÝλεσε τρεις φορÝς Α’ Αντιπρüεδρος της ΒουλÞς και αντιπροσþπευσε πολλÝς φορÝς τη ΒουλÞ στα συνÝδρια του εξωτερικοý. ¸λαβε μÝρος στη ΜικρασιατικÞ Εκστρατεßα και τον Αλβανικü Πüλεμο. Εßχε τÝσσερις αδελφÝς, την Κατßνα, τη ΡωξÜνη, την ΕυτÝρπη και τη ΘÜλεια. Στη Λαμßα, ο Γιþργος ΠλατÞς ζοýσε με τις αδελφÝς του ΕυτÝρπη και ΘÜλεια. ΜετÜ το θÜνατο του ΠλατÞ και των αδελφþν του, το αρχοντικü τους πÝρασε στην κυριüτητα του ΔÞμου ΛαμιÝων, στο οποßο σÞμερα στεγÜζεται το Δημοτικü Ωδεßο Λαμßας
Χρονολογßα: Δεκαετßα του 1940
Αρχεßο: Αρχεßο Γεωργßου ΠλατÞ

ΜÜρτιος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:ΣυμβολαιογραφικÞ πρÜξη – μαρτυρικü για εξüφληση χρεþν
Χρονολογßα: 15-8-1835
Τüπος:Λαμßα, Φθιþτιδα
Αρχεßο:Αρχεßο Συμβολαιογραφοýντος Ειρηνοδßκη Βασιλεßου Περραιβοý (αρ. συμβ. 1)

Απρßλιος 2016

Περιεχüμενο: Δημοσßευμα για τον εορτασμü του ΠÜσχα
Χρονολογßα: 27-04-1935
Τüπος: Λαμßα, Φθιþτιδα
Αρχεßο: Αρχεßο εφημερßδας «Επαρχßα», αρ. φýλλου 938

ΜÜιος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:ΓρÜμμα πολßτη προς τον πρωθυπουργü Γεþργιο Παπαδüπουλο για απαλλαγÞ φüρων
Χρονολογßα: 30-09-1969
Τüπος:Στυλßδα, Φθιþτιδα
Αρχεßο:ΣυλλογÞ εφÞμερων

Ιοýνιος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:ΕπιστολÞ του ΠροÝδρου Κοινüτητας Σταγßων προς τη Βασßλισσα Φρειδερßκη για το δρüμο ΣτÜγια-Γαρδßκι
Χρονολογßα: 20-10-1958
Τüπος:ΣτÜγια, Φθιþτιδα
Αρχεßο:Νομαρχιακοý Ταμεßου Φθιþτιδας

Ιοýλιος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:Απüσπασμα απüφασης αποζημιþσεως για απαλλοτρßωση αγροý για την κατασκευÞ του σιδηροδρüμου
Χρονολογßα: 20-18-1903
Τüπος:Στυλßδα, Φθιþτιδα
Αρχεßο: ΣυλλογÞ εγγρÜφων Κοινüτητας Στυλßδας

Αýγουστος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο:Απüφαση Δημοτικοý Συμβουλßου 72/15-10-1856 για την ΕπισκευÞ του ναοý της Παναγßας ΔÝσποινας:
«ΥπεβλÞθη παρÜ του δημÜρχου το σχετικüν Ýγγραφο της Νομαρχßας της Διευθýνσεως του Μηχανικοý αφορþντα τα περß κατασκευÞς της εκκλησßας Δεσποßνης, χαρακτηρισθÞσας ως ετοιμορρüπου κ η γνωμοδüτησιν του εκκλησιαστικοý Συμβουλßου κ αποφαßνεται üτι εßναι απολýτως αναγκαßα η επισκευÞ της περß … εκκλησßας.
ΔιÜ ταýτα Αποφαινüμενο το συμβοýλιο παμψηφεß παραδεχþσι να επισκευασθεß ο ιερüς ναüς της Δεσποßνης üπως συντηρηθεßν με την προûπολογισθÞσα παρÜ της Διευθýνσεως του Μηχανικοý δαπÜνη δραχ 25000 πλερηθεσομÝνης της δαπÜνης  εξ εκκλησιαστικþν χρημÜτων Þτοι αι μεν 1500 να πληρωθþσι απü το Δημοτικüν ταμεßο οφειλüμενα παρ´αυτοý προς τας εκκλησßας, αι δε υπüλοιπαι απü το εκκλησιαστικü ταμεßο…»
Χρονολογßα: 15-10-1856
Αρχεßο:Αρχεßο ΔÞμου ΛαμιÝων

ΣεπτÝμβριος 2016

Περιεχüμενο:ΔιαφÞμιση ιδιωτικοý εκπαιδευτηρßου
Χρονολογßα: 15-9-1931
Αρχεßο:Εφημερßδα «Η Επαρχßα», αρ. φ. 408/15-09-1931

ΔεκÝμβριος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: ΜαθητικÞ εφημερßδα «Ο Μικρüς Δημοκüς»
Χρονολογßα: 22 Δεκεμβρßου 19??
Τüπος: Δομοκüς, Φθιþτιδα
Αρχεßο: ΣυλλογÞ μαθητικþν εφημερßδων

ΙανουÜριος 2017

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: ΠρωτοχρονιÜ του 1929 με ευχÝς þστε «η ΕλλÜς να οδεýση την ανιοýσαν της ευημερßας της!».
Χρονολογßα: 01-01-1929
Αρχεßο: Εφημερßδα «Η Επαρχßα», αρ. φ. 104/01-01-1929

ΜÜρτιος 2017

Περιεχüμενο: Απü το Ημερολüγιο του Ελασσωνεßου Νοσοκομεßου